| Kirjoittaja |
|
Juha Henriksson


Liittynyt: 18.10.2008 Paikkakunta: Veikkola Viestit: 244
|
| Postitettu: 28.12.2009 klo 09:47 | IP Logged
|
|
|
”Foorumin tammikuun 2010 kuva” on leikkimielinen kilpailu, jonka tarkoituksena on aktivoida foorumia sekä tarjota mahdollisuus arvioida muiden kuvia ja saada palautetta omasta kilpailukuvastaan.
Kilpailu on täysin epävirallinen ja se perustuu foorumilaisten omaan aktiivisuuteen. Voittajille ei ole luvassa palkintoja, ainoastaan mainetta ja kunniaa.
Lataa oma kilpailukuvasi tähän ketjuun 31.1.2010 mennessä. Jokainen foorumin jäsen voi osallistua yhdellä kuvalla, jonka tulisi olla otettu tammikuun 2010 aikana.
Kilpailun voittajat valitaan äänestyksen perusteella, johon voivat osallistua kaikki foorumin jäsenet. Äänestysaika on kaksi viikkoa, ja se alkaa 1.2.2010 ja päättyy 14.2.2010.
EDIT. Äänestyksessä jokainen voi antaa pisteitä korkeintaan viidelle kuvalle. Parhaalle kuvalle annetaan 5 pistettä ja toiseksi parhaalle 3 pistettä. Lisäksi voi antaa kolme "kunniamainintaa", jotka saavat kukin 1 pisteen. Kunniamaininnan voi antaa myös sellaiselle kuvalle, jossa on esimerkiksi jokin hieno ja kannustettava idea, vaikka kokonaisuus ei toimisikaan parhaalla mahdollisella tavalla.
Äänet annetaan nimimerkille, joka on kuvan ottanut.
Omaa kuvaa ei saa äänestää.
Äänestystapahtuma näyttää siis tällaiselta:
"nimimerkki 1" 5 p
"nimimerkki 2" 3 p
"nimimerkki 3" 1 p
"nimimerkki 4" 1 p
"nimimerkki 5" 1 p
Tämän lisäksi toivotaan niin paljon kuvien sanallista kommentointia, kuin kukin vain jaksaa ja ehtii.
EDIT2. Sanallista palautetta voi antaa niin monelle kuvalle kuin haluaa, siis myös niille kuville, joita ei ole äänestänyt.
Tulokset julkistetaan tässä ketjussa äänestysajan päättymisen jälkeen.
Muokkaaja Juha Henriksson 01.02.2010 klo 21:10
__________________ Ystävällisin terveisin, Juha Henriksson
Canon EOS 33 / Sigma 24-70 F2.8 EX / Fujin filmiä
|
| Takaisin ylös |
|
| |
thast


Liittynyt: 04.11.2008 Paikkakunta: Espoo Viestit: 22
|
| Postitettu: 02.01.2010 klo 16:04 | IP Logged
|
|
|
Pyöräytänpä vuoden ja samalla uuden 'kilpailun' reippaasti käyntiin eilisellä auringonlaskuotoksella Nuuksiosta. Jo lähes kokonaan lumeen peittyneiden jäniseläimen jälkien innoittamana annan kuvan nimeksi 'Kohti auringonlaskua'.
Ilman noita jälkiä en kuvaa olisi tänne laittanut, vaikkeivät nuo kovin voimakas elementti kuvassa olekaan. Kuitenkin juuri jäljet ja tietenkin auringon puna hangella ovat omasta mielestäni kuvassa 'se jokin'.

|
| Takaisin ylös |
|
| |
PeMi


Liittynyt: 09.11.2008 Paikkakunta: Lappeenranta Viestit: 1301
|
| Postitettu: 03.01.2010 klo 00:17 | IP Logged
|
|
|
Kyllä se pitää oma kuva kasaan kantaa. ;)
Tässä on vuodenvaihde mennyt ns. solmuja selviessä...... Eilen lähdin aamulla maakuntakierrokselle ja mieli rauhottui maisemia katsellessa ja jotain sentään tarttui kennolle, tämä nousi kärkeen siivotessani muistikorttia.

Muokkaaja PeMi 03.01.2010 klo 15:41
__________________ Opettelen kuvaamista loppuelämäni, toivottavasti vuosia vielä.
|
| Takaisin ylös |
|
| |
TuPa


Liittynyt: 09.11.2009 Paikkakunta: Kotka Viestit: 236
|
| Postitettu: 03.01.2010 klo 16:44 | IP Logged
|
|
|
Joskus on sitä tuuriakin matkassa;) Timalit ja tilhet eivät pakkasta pelkää, onneksi. -22 astetta Haminassa tänään ja kuvattavina tilhiä ja timaleita ensimmäisen kerran tänä talvena; aika mukavat fiilikset ! Laitetaas tämä pariskunta tänne ketjuun, ehkä jotain tuonne muihinkin :D

__________________ Puh tiesi mitä tarkoitti, mutta koska hän oli pieniälyinen karhu, hän ei löytänyt sanoja.
|
| Takaisin ylös |
|
| |
riki

Liittynyt: 06.02.2007 Paikkakunta: KORIA Viestit: 527
|
| Postitettu: 04.01.2010 klo 10:34 | IP Logged
|
|
|
Hieno alku! Timon kuva on
hyvää konstailematonta tasapainoista
peruskamaa, jossa pakkasen voi aistia
ja aurinko punaa hankea kauniisti.
Kaikin puolin onnistunut valotus.
Pekalla lumi ja kultasävyinen
vesi ovat kuvan hallitsevia elementtejä.
Vastavalo muotoilee lumiset kivet,
jotka peilautuvat sulaan.
Hauskana pointtina "tähkän" sijoittaminen
valoläikkään. Olisin ehkä rajannut viipaleen
pois kuvan ylälaidasta, ehkä?
Tuulan linnut sitten, tosi kivasti
molemmat samalla ruo'olla.
Pari terävyysalueen ulkopuolista
kaislan vartta, mutta kokonaisuutena
hellyttävän hyvä kuva.
(Nämä ovat sitten vaan
yhden harrastelijan näkemyksiä)
|
| Takaisin ylös |
|
| |
riki

Liittynyt: 06.02.2007 Paikkakunta: KORIA Viestit: 527
|
| Postitettu: 15.01.2010 klo 16:17 | IP Logged
|
|
|
Tullaan mukaan talvisella hakkuuaukealla.
|
| Takaisin ylös |
|
| |
Koippa

Liittynyt: 02.11.2008 Paikkakunta: Siuntio, Pikkala Viestit: 151
|
| Postitettu: 16.01.2010 klo 09:37 | IP Logged
|
|
|
Laitetaampa mukaan oma kuvani niin harvoin esitellystä naaras timalista kauniissa iltapäivän matalassa valossa.

__________________ http://www.luontokuvat.jossain.com - pieni katsaus kuviini
Nikon D700, Nikkor 24-120/3.5-5.6G ED-IF AF-S VR, Sigma EX 50-500/4-6,3 HSM DG, Sigma 150 1:2.8 APO MACRO DG HSM
|
| Takaisin ylös |
|
| |
lala

Liittynyt: 21.01.2005 Paikkakunta: Suomi Viestit: 2444
|
| Postitettu: 19.01.2010 klo 21:53 | IP Logged
|
|
|
Huomasin yllättäen, että VLK:hon osallistuminen päättyi eilen. Jäipä tänä vuonna lähettämättä. Kyllä se aikaisin umpeutuu tuo osallistumisaika, kun VLK-tapahtuma on sitten vasta lokakuussa. Eilen laitoin SKSL:n kisaan muutaman kuvan, ja sitten tänään aloin selvitellä VLK:ta. Varmaan ei mitään vahinkoa sattunut vaikka en mukaan ehtinytkään. No nyt tähän kuukauden kuva-leikkiin laitan ehdokkaani ajoissa.
Kuvassa tammikuun hämärän päivän ja illan kohtaaminen kuvattuna Kymenlaaksolaisessa maisemassa.

__________________ lala
|
| Takaisin ylös |
|
| |
TuPa


Liittynyt: 09.11.2009 Paikkakunta: Kotka Viestit: 236
|
| Postitettu: 19.01.2010 klo 23:07 | IP Logged
|
|
|
No kyllä minua nyt vähän sun puolesta harmittaa :( Tämäkin maisema kiilaa näistä kuvista sinne kärkipäähän ! Upea tunnelma !
__________________ Puh tiesi mitä tarkoitti, mutta koska hän oli pieniälyinen karhu, hän ei löytänyt sanoja.
|
| Takaisin ylös |
|
| |
Hannu Mällinen


Liittynyt: 15.08.2007 Paikkakunta: Rovaniemi Viestit: 2013
|
| Postitettu: 21.01.2010 klo 00:27 | IP Logged
|
|
|
lala Kirjoitti:
Huomasin yllättäen, että VLK:hon osallistuminen päättyi eilen. Jäipä tänä vuonna lähettämättä. Kyllä se aikaisin umpeutuu tuo osallistumisaika, kun VLK-tapahtuma on sitten vasta lokakuussa.
|
|
|
Hehe. Täytyy sanoa, että täälläkin jää pitkälti väliin tätä vuonna. Kauan jahkasin, että alanko lainkaan säätää kuvia kilpailukuntoon. Ei oikein napannut... Viime tingassa sitten kuitenkin raavin muutaman kasaan ja niistäkään en tieten ehtinyt ladata, kuin yhden.. Nooh, vuoden päästä sitten uudestaan. :)
|
| Takaisin ylös |
|
| |